V Maďarsku je celkem 22 vinařských regionů, každý nabízí svá specifická lahodná vína; v následujícím rychlém přehledu se pokusíme přiblížit alespoň ta nejznámější z nich:

Maďarsko eviduje přibližně 100 tisíc hektarů vinic, což zhruba odpovídá ploše vinic Německa, Austrálie, Bordeaux, nebo pětinásobku vinic ČR.

Nejznámějším z maďarských vín je proslulé tokajské (Tokaji), které už po staletí nese čestný přídomek "Král vín a víno králů". Nejhodnotnějším jeho druhem je "Tokaji aszú", které je tím vzácnější, čím více puten medově sladkých hroznů z pozdního vinobraní bylo k přípravě jeho jednoho hektolitru použito.
Velmi oblíbené je též "Tokaji szamorodni", vyskytující se ve sladké, polosuché a suché variantě.
Společným domovem těchto vín, jež si oblíbili např. francouzský král Ludvík XIV., stejně jako Cromwell, anglický státník a vojevůdce a také ruský car Petr Veliký, je oblast  Tokaj-Hegyalja.

Maďarská červená vína pocházejí z okolí měst Eger, Szekszárd a Pécs a jejich nejvýznamnějšími reprezentanty jsou "Egri bikavér", "Medoc noir", "Villányi burgundi" a "oportó".
Z bílých vín jsou patrně nejoblíbenější ta, která pocházejí z révy rodící se na vinicích v kopcovité krajině kolem Balatonu, na svazích s půdou vulkanického původu: "Badacsonyi rizling", "Badacsonyi szürkebarát", "Kéknyelű".

V Jižním Zadunají, v oblasti Villány, srdci historické vinařské oblasti, se z hroznů lisují zejména rubínově červená, tělnatá vína. Ve zdejším Muzeu vín se můžeme dozvědět mnohé o práci vinařů, prohlédnout si vinařské náčiní, ochutnat víno i si ho koupit.
Ve Villánykövesd je řada chráněných vinných sklípků.

Sedm pahorků, na nichž zraje réva pro zdejší ohnivá vína, obklopuje poklidné téměř tisícileté městečko Szekszárd. V centru této tradiční vinařské oblasti se každoročně v září koná pestrobarevný slavnostní průvod u příležitosti Festivalu vinařů.

V samém srdci Budínského hradu, v těsném sousedství Matyášova chrámu, jednoho z nejkrásnějších v Budapešti, se nachází Dům maďarských vín (Magyar Borok Háza).  V reprezentativních prostorách sklepa si můžete nejen prohlédnout více než 700 nejrůznějších druhů vín z 22 maďarských vinařských oblastí, ale z 55 druhů tohoto vynikajícího moku můžete i ochutnat. Sami s pomocí vystavených tabulek nebo s doprovodem odborníka Domu maďarských vín se pak můžete pustit do objevování tajemství zázračné chuti maďarských vín.

(zdroj - http://cz.gotohungary.com/madarska-vina)