Szatmári Zeus 2013 - bílé suché víno Zobrazit větší

Szatmári Zeus 2013 - bílé suché víno 0,75L 15%

7002

Nový produkt

Szatmári Zeus 2013 - Ezerjó a Bouvier

bílé suché víno 15%

750ml

Více informací

Upozornění: poslední kus skladem!

Cena249 Kč s DPH

Parametry

Oblast Badacsony
Ročník 2013
Množství 750ml
Alkohol 15%
Chuť suché

Více informací

Odrůda Ezerjó
Synonyma: Эзерио, Конрейфлер, Корпонои, Сатоки, Тысячу раз хороший (Rusko, Ukrajina), Biella, Budai Fehér, Budicsin, Budicsina, Cirfondli, Ezer Jo (Francie, cd. 1612), Fehér Bakator, F. Budai, F. Sajgo, F. Szagos (USA), Frank, Kerekes, Kolmreifler (Rakousko), K. Fehér, Korpavai, Korponai, K. Vagi, Korponoi, Krupina, Matyok, Predobre, Refosco (mylně), R. Weiss, Romandi, Satoki, Scheinkern, Scheinkernweiss, Shaikern, Staloci, Szadocsina, Szadoki, Szatoki, Szatoky, Tausendfachgute, Tausendgerte, Tausendgut, Trummertraube, Zátoki
Původ a rozšíření: Ezerjó je starobylá, raná až středně pozdní moštová odrůda původu Vitis vinifera, vysazená v Maďarsku roku 2008 na ploše 1.655 ha a pěstovaná zde především v regionech Móri, Kunsági, Ászár-Neszmélyi a Šoproň. Mimo Maďarsko najdeme tuto odrůdu také na jižním Slovensku, kde je pěstována často jako pravokořenná v písčitém podloží, v Rumunsku a v srbské Vojvodině. Tato odrůda se stala jedním z rodičů maďarských odrůd Zenit a Zengö. V ampelografické literatuře odrůdu poprvé zmiňuje F.X. Trummer roku 1841 (a dále 1855), dále ji popisují například L. von Babo (1844), A. von regner (1876) a po nich mnozí další163.
Název odrůdy je odvozen ze slovního spojení "ezer jó", v překladu z maďarštiny "tisíckrát dobrý", vztahuje se jednoznačně ke kvalitě hroznů a z nich vyráběných vín, podobně jako německá synonyma Tausendgut, Tausendfachgute, ruské Тысячу раз хороший a podobně.
Charakteristika odrůdy: (H) Vrcholky letorostů jsou zcela otevřené, takřka bez pigmentace antokyany, velmi silně bíle vlnatě plstnaté, letorosty jsou na obou stranách zelené. Apikální listy jsou světle zelené, velmi silně plstnaté, bazální zelené s jemným bronzovým nádechem, na rubu silně plstnaté. Dospělé listy jsou ploché, pentagonální až srdčité, středně velké, tří- až pětilaločnaté se středně hlubokými výkroji, vzácněji se zoubkem, zřídka až nečleněné. Líc listu je tmavozelený, lesklý, středně silně vrásčitý, silně puchýřnatý, rub listu je na ploše silně plstnatý, na žilnatině slabě štětinkatý, řapíkový výkroj většinou otevřený, někdy až uzavřený, lyrovitý s ostrým dnem, zřídka šípovitý, bez zoubku a bez ohraničení žilnatinou. Žilnatina listu je slabě pigmentovaná antokyany. Zoubky na okraji mají konkávní/konvexní stranu. Hrozny jsou středně velké až větší, válcovitě kuželovité s 1-2 křidélky, někdy rozvětvené, středně kompaktní až kompaktní, stopka velmi krátká, bobule jsou středně velké, okrouhlé až mírně oválné, zprvu tmavozelené, později zelenožluté až bělavě žluté barvy s hnědým nádechem na osluněném líčku, bělavě ojíněné, s tenkou slupkou, s nezbarvenou, šťavnatou dužinou příjemné, jemně aromatické, natrpklé chuti, obsahující semena. Plodnost bazálních oček je velmi vysoká. Odrůda raší a zaměká středně pozdně. Cukernatost moštu je v polovině září, kdy dozrává, 19-21 % při aciditě 7-8 g/l. Růst je středně bujný až bujný, réví vyzrává velmi dobře, odrůda je vhodná pro suché oblasti, je nenáročná na vláhu. Je velmi citlivá vůči botrytidě, peronospoře odolává průměrně, mrazu pod průměrně (do -20°C). Zraje středně pozdně (podobně jako Bouvier a Müller-Thurgau), je velmi plodná.
Charakteristika vína: Hrozny poskytují je svěží, plná, extraktivní, ovocitá vína s vyšším obsahem alkoholu, s jemným jižním charakterem, ale spíše tvrdší a ne vždy harmonická. Vyrábí se jako odrůdová, ale vhodná jsou i jako složka cuvée, často obsahují vyšší podíl zbytkového cukru. Nejlepší vína pocházejí z okolí maďarského města Mór (Mór Czászár). Hrozny se místy používají i k výrobě šumivých vín a k přímé spotřebě v čerstvém stavu.

Recenze

Napsat recenzi

Szatmári Zeus 2013 - bílé suché víno 0,75L 15%

Szatmári Zeus 2013 - bílé suché víno 0,75L 15%

Szatmári Zeus 2013 - Ezerjó a Bouvier

bílé suché víno 15%

750ml